מחול ישראלי גדי ביטון
 

מימונה 2011

מאת- איריס גרינברג

 

משמעות המילה "מימונה"- בערבית הינה -מזל והצלחה

היתה זו הפקת מימונה לעילא ולעילא-

היתה זו מימונה מכובדת ביותר כמיטב המסורת המזמינה "הכנסת אורחים"-עם כל המשתמע מכך-עם תפאורה אוטנטית  וטקסים מסורתיים - ותלבושות מסורתיות עם  הכיפתן  ותרבוש-  ומגוון מתוקים , השייכים למנהג העדה.

כבר בחוץ , קידם את פנינו שער ענק-ובו כתוב בגדול - תרבחו ותסעדו-שבישרו את הבאות-

כל העמדות כוסו מרבדי ארגמן וכלי נחושת- ובהם מיטב מסימלי המימונה , שטיחים נפרשו בכל הרחבה בחוץ, ועליהם  מונחים פינות ישיבה- שולחנות עגולים עטורים במרבדי ארגמן וסביבם כיסאות מכוסים בגוונים תואמים, כשפיצוחים מונחים על השולחנות, ובצידו האחר בר קוקטיילים חריף- חופשי במשך כל הערב, ומולו כבר נערכו הכלים והבצקים להכנת המופליטות, והספינג' שהצוות שטרח ועמל והכין כמויות גדולות לכל הערב. כמו כן עוצבה במה קטנה ושני נגנים עמדו וניגנו מוסיקה בסיגנון מרוקני.

 

ובאולם- עוצבה תפאורה אחורית ובה וילונות לאורך כל הקיר - ואקרן ענק, עליו ריצדו  דמויות בריקוד, ומידי פעם צילומים מהטיול שנערך למרוקו מה שהוסיף נופך מרשים לערב ה מיוחד הזה, ולצידו של המנחה הוקמה התזמורת המסורתית הוותיקה של גדי- מישל המתופף טל-על הסקסופון  על החליל נגנת , וכנר, בצידו האחר של האולם הוקמו שתי כורסאות גדולים מכובדים- שבהמשך הערב הובהר לנו למה נועדו. כמו כן עוצבה פינה שולחן עם  מבחר כל סמלי המימונה-

שיבולת, שעורה וחיטה לסימול הקמח.

דג כסמל לפוריות וירק כסמל לברכה.

יש הנוהגים גם להוסיף צלחת עם קמח בנדיבות וחמישה תרמילי פול שלמים למזל.

מאכל מסורתי נוסף הוא הג'אבן שהנשים נוהגות להכין מקציפת ביצים והוא מוכר לנו גם מהחינות המרוקאיות.

תרבחו ותסעדו!

והתלבושות - המרקידים- גדי ביטון, אלעד שטמר, אוהד עטיה- בתלבושת המימונה המסורתית נראו כמו "וזיר תורכי" -עם הכיפתן והתרבוש האדום.

הרוקדים  הרבים שהגיעו  להנות מחגיגת מימונה מושקעת- נהנו מהשהיה הנעימה והמרשימה ברחבה החיצונית, בישיבה בחברותא, תוך שתיית קוקטיילים והכיבוד המסורתי, והיו שהעדיפו לרקוד- נשארו באולם.

התארח גם היוצר הבכיר- שליח התרבות מקונטיקט- שמוליק גוב-ארי, וכמובן שרקדנו מיצירותיו.

במהלך ההרקדה התוססת-נערך הטקס המרשים של הערב- לתחילת הטקס קיבלנו הסבר מלומד  מגדי ביטון, על משמעות המימונה ומדוע עורכים אותה- והכל כתוב ומופיע במצגת לנוחות הרוקדים-

קיבלנו דגימה של הטקס המסורתי בו מטפטפים חלב-  המסמל פרנסה הצלחה

 וכאן נערכה הפתעת הערב-טקס הבאת הכלה/חינה, ובקול תרועה הוזמן מיכה ביטון בתלבושת המסורתית כשהוא מקדם בשירה מרוקנית ובהילולה את טקס חתן כלה- והחתן שהתלווה אליו היה ירון בן-שמחון  כשהוא הדור בגלימה לבנה-מלווה באפיריון עליו ישובה כלתו ליטל כשנושאים אותה מספר גברים, ומאחוריהם מלוות אותם גם בתלבושת מסורתית מספר בנות שנשאו מגשי חינה , ואת כל המרכבה ההדורה הזו לווה הקולולולו.... ומחיאות הכפיים הנלהבות של הקהל.לאחר מספר הקפות  של האפיריון בו ישבה הכלה-התיישב הזוג בכורסאות המלכותיות ההדורות שהמתינו להם,

מיכה ביטון המשיך לשמח ולשיר מהשירים המסורתיים בנימה המרוקנית לזוג המאושר.

אך "כיצד רוקדים בפני הכלה"- ולכן לצורך כך הוזמן  הדולמן- איציק, לרקוד עם חבורת הבובות -לפני הזוג המאושר,

וכמו כן ,רקדנית בטן שבטית שהפליאה בנענוע חמוקיה באופן מיוחד, והרשימה את קהל הרוקדים.

לאחר כל הטקסים הללו נמשכה ההרקדה החגיגית בו רקדו ירון בן-שמחון וגדי ביטון את הריקוד המרוקאי המסורתי פרי יצירתם. ומבחר ריקודים בנופך מרוקני, להנאת הרוקדים.

ובסיום החלק האומנותי השמיע הזמר מיכה ביטון מספר שירים מיצירותיו.

ללא ספק היתה זו  חגיגת מימונה מושקעת ביותר מכל היבטיה- ההצגה הכי יפה בעיר.

 

ועל כך ליוזם ועורך ומגיש הערב- גדי ביטון ,וצוות עוזריו המסור -ברכת יישר כח , הפקה לעילא ולעילא - כה לחי. 

 

צילום: אלי קובי

הקודם
הגדל
הבא
 Previous Page Next Page  [6]